|
||||
|
„Czytanie na Polanie” - spotkanie młodych czytelników z książką![]() 26 maja, w słoneczne choć nieco wietrzne przedpołudnie, przed budynkiem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Przeworsku zrobiło się wyjątkowo gwarno i czytelniczo. Wszystko za sprawą uczniów klas VI ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Przeworsku, którzy wraz ze swoimi nauczycielkami wzięli udział w międzynarodowej akcji „Czytanie na Polanie”. Ideą tego wydarzenia jest promowanie czytelnictwa poprzez organizowanie plenerowych spotkań z książką na świeżym powietrzu. W naszym „Ogródku Literackim” nie zabrakło więc ciekawych historii, uśmiechu i dobrej atmosfery. Fragmenty książek czytali: Sekretarz Miasta Przeworska Agnieszka Zakrzewska, Zastępca Burmistrza Wojciech Superson, a także uczniowie i bibliotekarze. Ale cóż to było za czytanie!... Różnorodność zaprezentowanych tytułów wyraźnie pokazała różnice między nami: czytelnikami. Niektórzy w wybranych przez siebie fragmentach powrócili do przygód z młodzieńczych lat („Pan Samochodzik: Wyspa Złoczyńców”), inni zaprezentowali książkę z dzieciństwa, do której dorastali latami („Mały Książę”). Po chwili zostaliśmy przeniesieni w baśniowy świat Hobbita, aby następnie wylądować w malowniczych realiach kanadyjskich krajobrazów „Ani z Zielonego Wzgórza”. Było zarówno „Czerwone krzesło”, które dostarczyło nam odrobinę magii, jak i opis bitwy morskiej z „Historii Marynarki Wojennej”. Wraz z Percy’m Jacksonem, równolatkiem zgromadzonych uczniów, rozważaliśmy co by było, gdyby greccy bogowie żyli w dzisiejszych czasach („Złodziej pioruna”), by następnie poznać niezwykłe historie przedmiotów codziennego użytku z książki „Odkrycia i wynalazki”. Niejako w nawiązaniu do tych wynalazków, z nicości kosmosu wyłonił się nam kadłub „Niezwyciężonego”, a najwięcej uśmiechu na twarzach przysporzył nam (autoironiczny) opis okropnej bibliotekarki z „Najgorszych nauczycieli świata”. Dziękujemy uczniom i wychowawcom za wspólnie spędzony czas oraz aktywny udział w wydarzeniu. Mamy nadzieję, że takie spotkania zachęcą młodych czytelników do częstszego sięgania po książki - nie tylko od święta, ale także na co dzień. Bez obaw, w naszej bibliotece nie obowiązuje zakaz przeglądania książek, nie ma też szczegółowej inspekcji zwracanych egzemplarzy (kto był z nami, ten wie o co chodzi). ;) Zapraszamy. Marcin Krzywonos i Cecylia Mróz „Czytanie na Polanie” - spotkanie młodych czytelników z książką (fot. MBP Przeworsk) |
| ul. Piłsudskiego 8. |